top of page

Soil Evolution 2024

Důležitou součástí úspěšného podnikání je neustálé vzdělávání. Zemědělci se kromě čtení knih, časopisů nebo internetových zdrojů mohou zúčastnit zemědělských výstav. Podívejte se s námi, jak to vypadalo na regenerativní výstavě v sousedním Rakousku.


Festival Soil Evolution 2024, foto: Daniel Lunter


Bienále Soil Evolution 2024 (Evoluce půdy) je zemědělská výstava s festivalovým nádechem, která se letos konala již podruhé. Vznikla v roce 2022, kdy spojili síly tři organizace: švýcarský SWISS NO TILL, německý GKB (Spolek pro konzervační zpracování půdy) a rakouský Boden.Leben (Půda.Život). Společně uspořádali akci pro zemědělce, kterým záleží na zdraví půdy.


Letošní program byl nabitý přednáškami, semináři a ukázkami strojů. I když projevy byly v němčině, všichni vystavovatelé mluvili anglicky, takže se i cizinci dozvěděli spoustu zajímavých věcí.


Stroje

Na výstavě bylo k vidění přes 40 různých značek strojů. Bezorebné secí stroje, kypřiče, řezací válce, rotační plečky, systémy na ovládání tlaku v pneumatikách a navigační systémy. Kromě velikánů jako je Amazone, Horsch nebo Kuhn, byly zastoupeni i méně známí výrobci:


 • Agrisem (Německo) - pneumatické no-till diskové secí stroje

 • Claydon (Velká Británie) - mechanické no-till radličkové secí stroje do těžké půdy

 • Horizon (Velká Británie) - pneumatické no-till diskové secí stroje, strip-till

 • Junkkari (Finsko) - mechanické a pneumatické no-till diskové secí stroje

 • Maschio Gaspardo (Itálie) - mechanické no-till diskové secí stroje

 • Semeato (Brazílie) - mechanické no-till diskové secí stroje

 • Simtech UK (Velká Británie) - mechanické a pneumatické no-till radličkové secí stroje

 • Sky Agriculture (Francie) - pneumatické no-till diskové secí stroje

 • Virkar (Španělsko) - pneumatické no-till diskové a radličkové secí stroje


Mechanický no-till diskový secí stroj Junkkari D300, foto: Daniel Lunter

Pneumatický no-till secí stroj SIMTECH UK TS 300AP, foto: Daniel Lunter

Pneumatický no-till secí stroj Virkar Dynamic DC, foto: Daniel Lunter

Mechanický no-till secí stroj Semeato TDNG 300M, foto: Daniel Lunter


Podhušťování pneumatik

Za zmínku stojí i systémy řízení tlaku v pneumatikách. Vystavovali je dvě firmy - PTG a TerraCare. Výhodou těchto systémů je, že při podhuštění pneumatik se zvětší styčná plocha, tudíž se lépe rozloží váha traktoru. Výsledkem je plytší utužení půdy. Některé pneumatiky jsou schopny pracovat už při tlaku 0,6 bar.


Vlevo: systém řízení tlaku v pneumatikách PTG, vpravo: systém řízení tlaku v pneumatikách TerraCare s neseným kompresorem, foto: Daniel Lunter


Vlevo: pneumatika nahuštěná na předepsaných 2,4 bar, vpravo: pneumatika nahuštěná na 0,6 bar. Podhuštěná pneumatika vpravo se opírá o větší plochu, tudíž se váha lépe rozloží a půdu méně utužuje, foto: Daniel Lunter


Ekologické zemědělce zaujal meziřádkový mulčovač do širokořádkových plodin Stripgrazer WR rakouské výroby.


Meziřádkový mulčovač Stripgrazer WR, foto: Daniel Lunter


Levné navigační systémy

GPS systémy v zemědělství sehrávají nezastoupitelnou roli. V rámci regenerativního zemědělství se často mluví o tzv. CTF (controlled traffic farming - řízený faremní provoz). V CTF systému jezdí traktor vždy ve stejných kolejích, aby se eliminovalo plošné utužování.


Velké značky jako Trimble, John Deere, Topcon a další jsou na trhu již dlouho. Jejich cena je ale vysoká a menší a střední zemědělci si je nemohou dovolit. Florian Köck se svými kolegy ze vzdělávacího centra LK-Technik Mold proto zmapovali trh a vyzkoušeli levnější systémy čínských značek. Zjistili, že už za cenu kolem 160 000 kč se dá sehnat poměrně spolehlivá navigace. Zkoumali tyto čínské značky:


 • FJ Dynamics - vítěz testů spolehlivosti, nová verze i bez výměny volantu s pomocí hydraulických hadic

 • Sveaverken - původně švédská značka, uživatelsky velmi podobné FJ Dynamics

 • CHC Nav - používá jiné uživatelské prostředí a jiný hardware, je kompatibilní se zabudovanými systémy řízení směru


Oproti dražším značkám jsou dle Floriana Köcka v případě ztráty signálu čínské systémy méně přesné. Ty dražší zvládnou přesně navigovat i během ztráty spojení s družicí po dobu 15 až 30 minut díky technologii RTK - kromě zařízení na traktoru musí být v dosahu ještě další referenční GPS přijímač na pevném bodě, ten má ale omezený dosah signálu.


Čínské navigační systémy lze namontovat i na starší traktory (LK-Technik Mold je testoval na traktoru Steyr 9145).

Navigační systém FJ Dynamics. Foto: Florian Köck


Praktické videonávody jsou dostupné na jejich YouTube kanálu (možnost si zapnout i české titulky).


Další akce

Na konci června se bude konat nejvýznamnější evropský a celosvětově známý Festival regenerativního zemědělství Groundswell.


Odehrávat se bude v Hertfordshire (blízko Londýna) ve Velké Británii 26. a 27. 6. 2024. Na festivalu potkáte a uslyšíte spoustu světových odborníků na regenerativní zemědělství, například i známého amerického poradce Johna Kempfa. Součástí bude výstava a polní ukázky strojů pro regenerativní zemědělství.


Za Platformu pro regenerativní zemědělství se akce zúčastní Daniel Lunter. Pokud se rozhodnete taky vyrazit, může vám pomoci s překladem u jednotlivých vystavovatelů. V případě zájmu prosím vyplňte tento dotazník.


Pokud vás zajímá konkrétní výrobce, dejte nám vědět. Propojíme vás s distributory a pomůžeme i s komunikací v cizím jazyce.

98 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page